Atgijęs teatralizuotas renginys „Knygnešių keliais“

Šiais metais gegužės 6 d. Martyno Jankaus muziejuje galėjome pasidžiaugti atgijusiu teatralizuotu edukaciniu renginiu „Knygnešių keliais“, skirtu Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Jau nuo mokslo metų pradžios vyresnių klasių mokiniai dažnai primindavo, kad Lumpėnų Enzio Jagomasto pagrindinio ugdymo skyrius šiuo renginiu išsiskiria iš kitų Lietuvos mokyklų. Kalbos išsaugojimo tema labai aktuali ir šiandienos gyvenime, kai į užsienį emigruoja daugybė mūsų tautiečių. Tai lyg priminimas tiems jauniems žmonėms, kurių keliai ateityje vingiuos po visos Žemės platybes, kad reikia mylėti ir gerbti gimtą žodį taip, kaip jį mylėjo knygnešiai, tapę liaudišku lietuvių tautos dėl savosios spaudos kovos simboliu.

Jau kovo – balandžio mėnesiais Martyno Jankaus muziejus kvietė į nemokamus edukacinius užsiėmimus apie spaudos draudimo laikotarpį Lietuvoje ir knygnešių veiklą, mokiniams mokykloje buvo pasiūlyta pažiūrėti airių režisieriaus Jeriamiah Cullinane ir lietuvių prodiuserės Rasos Miškinytės kūrybinės dokumentikos filmą „Knygnešiai“, kurio dalis nufilmuota 2010 metais Bitėnuose.

Renginyje „Knygnešių keliais“ žiūrovų nebuvo – visiems paskirti vaidmenys. Teko nusikelti į tuos laikus, kai buvo draudžiama lietuviška spauda. Spaudos platintojai arkliu kinkytu vežimu išvyko skleisti šviesos – vietinius gyventojus apdovanojo Lumpėnų skyriaus išleistu laikraščiu „Jagomastietis“, kuriame aprašomas Enzio Jagomasto atminimo įamžinimas Tilžėje, primenami patys žymiausi knygnešiai, pasakojama, kaip mokiniai stengiasi pateisinti mokyklai suteiktą garbingą vardą. Dalyviai burtų keliu suskirstyti į komandas, kurioms duoti knygnešių draugijų pavadinimai. Knygnešių tikslas – surasti žemėlapyje pažymėtus taškus, kur slepiama spauda, atplukdyta Nemunu, ir kuo daugiau jos pargabenti į muziejaus kiemelį. Kelyje tykojo daugybė pavojų – spaudą galėjo atimti miškelyje ar griovyje pasislėpę žandarai arba policininkai, saugoję pasienio postą. Taigi reikėjo gerai apgalvoti, kur ją paslėpti. Sulaikytųjų už spaudos gabenimą laukė teismas. Nė vieno nebuvo pasigailėta – visi uždaryti areštinėn arba ištremti į katorgą. Šauniausi knygnešiai apdovanoti pačių mažiausių renginio dalyvių padarytais sveikinimais.

Greičiausiai suradę spaudą ir grįžę į muziejų vaikai neliko be darbo – jie galėjo žiūrėti filmą apie muziejų ir knygnešius, pasigaminti knygelę, išbandyti mechanines spausdinimo mašinėles, spręsti kryžiažodį, veidrodiniu būdu surinkti tekstą, žaisti žaidimus lauke, spalvinti piešinį, vaišintis kepta duona, žolelių arbata, sūriu su medumi ar uogiene.

Lakstydami po laukus, miškus, slapstydamiesi nuo žandarų ir pasieniečių vaikai pavargo, o pailsėti galėjo gėrėdamiesi dresiruotais pasieniečių šunimis. Alkanus pilvelius džiugino Lumpėnų  mokyklos virėjų paruoštas gardus šiupinys bei mero dovanotas didžiulis tortas.

Lumpėnų Enzio Jagomasto pagrindinio ugdymo skyrius dėkingas Martyno Jankaus muziejui ir Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijai už gražų bendradarbiavimą ruošiantis renginiui bei perimtą didžiulę dalį organizacinių darbų. Džiaugiamės, kad mokiniams patiko užsiėmimai, sakė, kad jų laukė labiau nei savo gimtadienio ir tuo nenusivylė. Tikimės, kad šiais metais prisidėjęs gražus būrys rėmėjų ir partnerių (Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Pagėgių rinktinės Bardėnų užkarda, Rambyno regioninio parko direkcija, VĮ „Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“, Lumpėnų seniūnija, ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“, Bitėnų kaimo bendruomenė, Pagėgių savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklos, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras) susiburs gražion draugėn ir kitais metais. Juk mus vienija kilnus tikslas – netradicinis mokinių supažindinimas su spaudos draudimo laikotarpiu, dėmesys gimtajai kalbai ir papročiams.

 

Skyriaus vedėja Rolanda Rakauskienė